Jak položit plovoucí podlahu

V naší nabídce nalezne kvalitní a zároveň dostupné plovoucí podlahy značek Krono Original a Egger. V tomto článku se dozvíte, jak si takovou podlahu položit svépomocí, tak abyste s výsledkem byli spokojeni.

Podklad

Plovoucí poadlahu nejčasteji kademe na holý beton nebo na OSB desky. V obou těchto případech je důležité zajistit, aby byl povrch rovný, to znamená aby neobsahoval nerovnosti větší než 3 mm. K tomuto nám pomůže rovnací lišta dostatečné délky (např. 3 m), kterou klademe v různých směrech na podklad a sledujeme nerovnosti. Vyčnívající OSB desku snadno během několika minut zbrousíme pásovou pilou. Beton je možno také brousit, nicméně se většinou používá tekutá nivelační stěrka, který vytvoří před zatuhnutím vodorovnou plochu bez nerovností.


Důležitým faktorem u pokládky plovoucích podlah je vlhkost - respektive sucho. Čerstvé betonové povrchy obsahují velké množství zbytkové vlhkosti a proto jsou pro pokládku plovoucí podlahy problematické.

Izolace

Jak na to? Na betonový podklad nejdříve položíme parozábranu - parostěnnou fólii. Klademe ji s přesahem a pruhy k sobě slepíme páskou po celé délce. Můžeme nechat přesah i na stěnách a vytvořit tzv. vanu. Na dobře větraných podlahách s vrstvou OSB desek můžeme parostěnnou fólii vynechat.

Jako další vrstvu použijeme podložku pod podlahu nebo mirelon (kročejová izolace). Tato 3 mm vysoká měkká podložka - fólie slouží k vyrovnání nerovností podkladu a umožňuje určité pružení podlahy, ale tlumí např. i hluk kroků. Podložku klademe v pruzích bez přesahu a lepíme jen částečně.

První řada plovoucí podlahy

S kladením první řady desek plovoucí podlahy začínáme v rohu celou deskou, pokud nenastane situace popsaná níže. Je potřeba zajistit dilatační spáry po celém obvodu místnosti, ale i u sloupů a přechodů na jiné podlahové krytiny. K vymezení je možné použít speciální dilatační klínky, ale v zásadě stačí cokoliv, co pomůže vytvořit pravidelnou spáru o velikosti 8-10 mm. První řada desek většinou končí deskou, kterou je potřeba zkrátit. Pokud by měl být kus desky kratší než cca. 30-40 cm nebo by měl naopak velmi malý kousek zbýt, je úotřeba zaříznout od stěny i první položenou desku. Krátké kousky představují při kladení podlahy problém. Deskou, která vznikne zaříznutím poslední desky v řadě, začínáme další řadu.

Poslední řada plovoucí podlahy

Pokud budeme postupovat podle tohoto jednoduchéh návodu, bzry se dostaneme na druhou stranu místnosti. Zde bude téměř jistě potřeba zaříznout řadu sedek podélně, Nezapomeneme na dilataci a desky zúžíme pomocí kotoučové nebo přímočaré pily.

Podlahové lišty

V momentě, kdy máme plovoucí podlahu s dostatečnýi dilatačními spárami položenou, přichádí na řadu montáž podlahových lišt. Na našem e- shopu si jistě vyberete vhodné pro vás. Naše nabídka obsahuje moderní lišty v nespočtě dekorech s elastickými okraji, které snadno přiléhají k nerovnostem podlahy i stěny. Lišty vždy připevňujeme pouze ke stěně aby byla umožněná dilatace podlahy bez jejich poškození. Samozřejmostí v naší nabídce jsou i koncovky a rohové prvky, které zajišťují estetickou hodnotu celé podlahy bez nutnosti přesného řezání pokosovou pilou a lepení lišt v úhlech.

Mám v místnosti obložkové zárubně, je to problém?

Pokud jste se rozhodli, že chcete mít obložkové zárubně, počkejte s jejich montáží až bude položená podlaha. Podlaha určí i výšku osazení obložky. V případě, že už máte obložkovou zárubeň namontovanou, musíme zkontrolovat mezeru mezi spodní hranou obložky a podkladem podlahy. V případě,že nebude možné desku plovoucí podlahy pod obložku zasunout i vrstvu mirelonu nebo podložky, bude nutné obložku zkrátit.

Tak a je to...plovoucí podlaha je úspěšně položená. Pokud je něco co vám není úplně jasné, můžete se podívat na velmi podařený videonávod.

Montáž
Zaslat poptávku